Barion Pixel Skip to content
Nagy Magdolna

„Már hozzászoktam, hogy eleinte furcsán néznek rám” – Nagy Magdolna az intelligens épületek szakértője

Gyakran felejtette égve a villanykapcsolókat és ma másoknak segít abban, hogy csökkentsék a fogyasztást, automatizálják az otthonuk fontos funkcióit. Nagy Magdolna közgazdászként végzett, de ma már az intelligens épületek szakértőjeként vezeti saját vállalkozását.

Ha megkérdezik, hogy mi a foglalkozásod, hogy mutatkozol be? 

Először általában a cégem nevét mondom, amely már magában hordoz némi üzenetet arról, hogy mivel foglalkozom. A Hello Future általában már felkelti az érdeklődést, de az még inkább, hogy az intelligens épületek szakértője vagyok.

Jó ideje forognak a köztudatban az okosotthon, okos épület, intelligens épület kifejezések, és bár sokaknak nem egyértelmű, hogy mi is a különbség ezek között, de a témát már nagyjából be tudják határolni.

Miért, mi a különbség igazából?

Az intelligens épület emberi beavatkozás nélkül, vagy minimális beavatkozással optimálisan működteti a kívánt funkciókat egy rendszeren belül. A rendszer részét képezheti gyakorlatilag bármi, ami a villamoshálózat része. Egy intelligens épület kialakítása ideális esetben már a tervezőasztalon kezdődik, de lehetőség van akár meglévő épületeknél is.

Okosotthon egy vagy több különböző gyártó termékével/rendszerével fedjük le a kívánt funkciókat. Ilyen esetben az okostelefonunkról tudjuk irányítani egy applikáció segítségével az adott funkciót vagy ellenőrizni tudjuk az adott eszköz, ebben az esetben nem beszélhetünk automatizálásról, hiszen emberi beavatkozás szükséges a vezérléshez. Ilyen esetben már okos otthonról beszélünk, viszont számtalan lehetőségtől esünk el, amely adott lenne egy intelligens épület esetében.

És meg kell említenünk az okos eszközökkel felszerelt otthonokat is, amikor használnak ugyan valamilyen okos megoldást tartalmazó berendezést, de ezek nem kapcsolódnak egymáshoz, de lehetnek külön gyártó termékeit és nem feltétlen fednek le egy teljes funkciót. Ilyen esetben nem beszélhetünk okos otthonokról.

Nagy Magdolna

Hogy találtál rá erre a dologra, amivel most foglalkozol? Mi indított el ezen az úton?

Igazából egy nagyon banális dologról van szó: volt egy rossz szokásom.

Azaz sosem kapcsoltam le magam után a lámpákat, és ezt a környezetem nagyon sokszor szóvá tette, sok konfliktust okozott. Ekkor találtam rá a megoldásra, a világítás vezérlésére, amely segített a saját problémámat megoldani.

Kicsit elmélyülve az információkban nagyon izgalmasnak találtam ezt a világot, és elkezdtem alaposabban utánanézni a dolgoknak és megláttam benne a lehetőséget. Tudtam, hogy sok embernek segíthet ez, és hogy ez egy olyan terület, ahol már a kis lépések is hatékonyak lehetnek, de a kis lépésektől egészen a komplex gondolkodásig el lehet jutni.

Milyen képzéseken vettél részt, hogy vértezted fel magad szakmai tudással? Hogyan képzed magad, hiszen ez egy folyamatosan frissülő és változó piac?

Közgazdaságtanból diplomáztam, tehát lehet mondani, hogy a technikai háttér valóban teljesen hiányzott. Szereztem magántanárt és nagy szerencsémre a partnereim is segítettek az alapismeretek megszerzésében. A legjobb lehetőségek egyébként ezen a piacon a szakmai események, illetve az egyes gyártók által szervezett workshopok, bemutatók, ahol minden újdonsággal meg lehet ismerkedni, lehet kapcsolatokat építeni, tapasztalatokat cserélni. Folyamatosan igyekszem képezni magam, hiszen valóban turbótempóban érkeznek az újdonságok és fontos, hogy naprakészen elsajátítsam az új információkat.

Nem szoktak meglepődni az ügyfeleid, hogy egy kedves szőke lánnyal tárgyalnak okos eszközökről, épületautomatizálásról? Könnyű elérni, hogy komolyan vegyenek egy megbeszélésen? Sosem éreztél nőként hátrányos megkülönböztetést?

Jaj, dehogyisnem! (nevet) De már hozzászoktam, és teljesen jól kezelem, ha esetleg eleinte furcsán, vagy picit gyanakodva néznének rám. Szerencsére azért elég meggyőző tudok lenni, tehát az ügyfelek általában már az első személyes találkozó után tudják, hogy az épület nem lesz rossz kézben. Valóban érdekes azt látni, ahogy eleinte keresik a férfi szakembert, aztán a beszélgetés során már nem lesz hiányérzetük. Azért nyilván meg is nyugodhatnak, amikor megtudják, hogy az operatív munkatársak viszont férfiak.

Az biztos, hogy az építőiparban nehéz egy nőnek boldogulni, legyen szó akár egyeztetésről, tárgyalásról vagy projektmenedzselésről. Valahogy nehezebben hallják meg a hangunkat, vagy ha meg is hallják, akkor nem veszik figyelembe. De ezt tudnunk kell kezelni.

Ezalatt nem azt értem, hogy ezzel mindenképpen meg kell barátkozni, hanem azt, hogy igenis meg kell mutatni, hogy helyt tudunk állni ezen a területen is. Ez pedig általában nem megy másképpen, csak úgy, hogy kétszer-háromszor vagy akár még többször annyit kell tennünk, és sokkal pontosabban, jobban kell dolgoznunk, mint egy férfinak.

Nagy Magdolna

Hogy építetted fel a vállalkozásodat? Mivel indultál?

Az első időszakban csak az okos eszközök értékesítésével indultunk. Ez nagyon sokat segített nekem a termékismeretek megszerzésében és az ügyfelek kezelésében is. Az értékesítés eleinte kizárólag egy webshopon keresztül történt, viszont mivel új volt ez a terület, rengeteg kérdése volt a felhasználóknak. Úgyhogy hamar rájöttem, hogy tovább kell lépni, hogy megvalósítsam az álmaimat.

Így elkezdtünk rendszerben gondolkodni, komplex tervezéseket és kivitelezéseket vállalni, ahol már nem csak az eszközöket biztosítottuk, hanem a beüzemelést és programozást is.

Jelenleg pedig már saját villanyszerelő csapatunk is van, aki tovább segíti, hogy minél több és összetettebb munkát tudjunk elvállalni. 

Nemrégiben részt vettél egy különleges mentorprogramon, amelyet Tomán Szabina indított női vállalkozóknak. mivel lettél gazdagabb ezeken az alkalmakon? Mi az, amit útravalóként elhoztál magaddal?

Életem egyik legjobb döntése volt, hogy jelentkeztem, és nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy bekerültem a kiválasztott női vállalkozók közé. Szabina és csapata fantasztikusan sokszínű programot állított össze, kitűnő szakembereket ismerhettem meg a program során.

Teljesen más oldalról nézhettem meg, hogy mennyire összetett dolog is jó vállalkozónak lenni. Minden előadásról úgy értem haza, hogy égett bennem a tenni akarás és már útközben azon agyaltam, hogy hogyan is tudom a hallottakat beépíteni a saját vállalkozásomba.

Nehéz egy-két dolgot kiemelni, de ha már mindenképpen választanom kellene, akkor leginkább például a tudatosság, az én fontossága, hogy bátran légy nő egy férfias területen, és hogy folyamatosan fejleszd magad.

Van-e a hétköznapi életben olyan szakmai mentor, aki segít neked?

Igen, szerencsére van. Több olyan személy is van, akire hallgatok, aki segít nekem, ha elakadnék. És nagyon tudatosan keresem is azokat a lehetőségeket, ahol hasonló gondolkodású emberekkel van módom találkozni.

Hogy kapcsolsz ki? Mi az, amitől ki tudsz kicsit szállni a pörgésből?

Ha őszinte akarok lenni, akkor sehogy. Egyelőre folyamatosan a vállalkozással foglalkozom. Legfeljebb egy kicsit másképpen pörgök: edzés, biciklizés, olvasás, mindenképpen valami aktív töltekezésre van szükségem.

Hello Future! a céged neve – te hogy látod a jövődet? Merrefelé szeretnéd kormányozni a karrieredet a következő időszakban?

Nagyon egyszerű az álmom. Szeretnék olyan céget építeni, amely a jövő épületeit tervezi, alakítja ki. Ahol a munkatársak számára is legalább annyira fontos a környezettudatosság, az ökológiai lábnyom csökkentése, mint nekem.

 

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely