Barion Pixel Skip to content
kaptár napközi

„A rendszer nem vesz róluk tudomást és mindent a szülőkre hárít” – a Kaptár Napköziben a sérült gyerekek második otthont találnak

A Kaptár Napközi, amit két, érintett anyuka hozott létre, nagy hiányt pótol, lehetőséget ad a családoknak, hogy  “felnőtt gyermekük” napközben biztonságos körülmények között jól érezze magát, a szülőknek pedig arra, hogy el tudjanak menni dolgozni. Hozzáértő szakemberek várják a 16 éven felüli, súlyosan, halmozottan sérült vagy súlyos autizmussal élőket az intézményben, amit a kevés pénzük mellett a szeretet tart fent. Mátyás Andrea, szintén érintett szülő írása.

2008 márciusában született meg első és azóta már tudjuk egyetlen gyermekem. Egészségesen. Tekintsünk el a szülés körülményeitől, mert egy csodás és teljesen normális terhesség zárult végül gyors császármetszéssel. Nagyjából másfél éves koráig teljesen rendben fejlődött, persze manapság mi a rendben és a normális – kicsit lassabban, mint az átlag, de kúszás, mászás kimaradása után mégis csak elkezdett járni és beszélni.

Aztán 16 hónaposan egy lázas betegség kapcsán lázgörcsöt kapott, melyet 40 perc után sikerült oldani a kiérkező mentősöknek.

Részletek további megosztását nem folytatom, de így lettem egy sérült, epilepsziás, nem beszélő kislány anyukája.

Napi csodákban élünk – Andrea „más” kislányát egyedül neveli

Az évek múlásával a zárt és magányos világunkból kilépve körbevettem magam hasonló gondolkodású, mentalitású szülőkkel. Így ismertem meg a Kaptár Napközi két alapítóját, Beát és Gyöngyit már évekkel ezelőtt. Közel 30 éves barátság az övék, azelőtt ismerték egymást, hogy anyukák lettek volna.

A sors furcsa fintora, hogy mindkettejüknek sérült gyermeke született.

Akik önerőből építettek súlyosan halmozottan sérült fiatal felnőttek számára napközit

kaptár napközi

Endrei Beatrix lánya, Maya 22 éves. Beatrix mindig az olasz élelmiszer piacon dolgozott.

Mielőtt Maya megszületett, semmilyen kapcsolata nem volt sérült emberekkel, de ahogy az évek folyamán fejlesztésről fejlesztésre jártak, tudatosult benne, hogy mekkora hiány van az országban a sérült embereket segítő központokból, intézményekből.

Maya kicsi kora óta az  Beatrix álma, hogy egyszer létrehozzon egy olyan intézményt, ahová minden nap abban a tudatban viszi majd, hogy a napjait szeretetben, élményekkel teli tölti.

Csontos Gyöngyi, egy halmozottan sérült, ma már nagylány anyukája. 21 éve került ebbe a különleges helyzetbe, akkor kezdett el ismerkedni a fogyatékos világgal. Azóta több formában és szerepben próbál tenni az elfogadásért, az élhető életért!

Ma „kis hazánkban” az értelmi sérült, halmozottan fogyatékos embereknek elvileg lehetőségük van nappali ellátást (ÉNO – Értelmi Fogyatékosok Nappali Otthona) igénybe venni, de mivel speciális, különleges gondoskodást igényelnek, ezért még a jó fizikai, mentális, és pszichés állapotban lévők közül is kevesen jutnak ilyen szolgáltatáshoz.

A fentiekben leírt problémák és saját gyermekeik növekedése sajnos egyértelműsítette bennük, hogy nem lesz megoldás arra, amikor ők már kikerülnek az iskolából, emiatt döntött úgy a két érintett anyuka, hogy saját maguk hoznak létre nappali intézményt.

A halmozottan fogyatékos mozgássérültek mellett az értelmi fogyatékos, súlyos autizmussal élő felnőtteknek is szeretnének segíteni, mert ők ugyanúgy kiszorulnak a nappali ellátásból különleges gondozási, fejlesztési igényeik miatt.

Különleges lehetőségük adódott, és Békásmegyeren 2022.01.25-én megvalósulhatott végre az álmuk! 

Intézményük nagy hiányt pótol, lehetőséget ad a családoknak, hogy  “felnőtt gyermekük” napközben biztonságos körülmények között jól érezze magát, a szülőknek pedig arra, hogy el tudjanak menni dolgozni.

kaptár napközi

Ideális helyzet az állami ellátáshoz képest

A Kaptár Napközi egy igazán különleges, barátságos és biztonságos otthont adó hely azon felnőttek számára, akik sajátos, több odafigyelést igénylő ellátást igényelnek. Az intézmény 16 éves kortól várjuk a súlyos-halmozottan sérült, autista és középsúlyos csoportjainkba a jelentkezőket.

A négy csoportszoba mellett kialakításra került még társalgó, fejlesztő helyiség, tornaterem, Snoezelen terápiás szoba és sószoba is. Az épülethez nagyméretű kert és terasz is tartozik.

A mozgásfejlesztést gyógytornász és konduktor is segíti. A szakmai megalapozottságot autizmus spektrumzavarok pedagógiai szakirányon végzett gyógypedagógusok, illetve korábban külföldi intézményben autistákkal és súlyos-halmozottan fogyatékos ellátottakkal dolgozó kollégák biztosítják.

kaptár napközi

Itt nálunk nyoma sincs a rideg, állami intézményekre jellemző környezetnek. Nem csak a felszereltsége miatt különleges a napközi, hanem azért is, mert itt 23 fiatalra, 6 szakember és 7 gondozó jut.

Az állami ellátáshoz képest ez elég ideális helyzet. Egy súlyosan sérült gyerek mellé ugyanis több gondozó kell, mint egy átlagos gyerek mellé, erre pedig se pénz, se szakember az állami intézményekben. Ha a szociális bértáblát megnézzük, akkor nincs is csodálkoznivaló. A területen dolgozók többsége nettó bére alig éri el a 170 ezer forintot.

Kollegáim teljes odaadással, nagy szeretettel, tökéletes szakmai tudással és remek humorérzékkel teszik szebbé fiataljaink mindennapjait. Ezért is kivételes hely a Kaptár!

Ami kevéske pénzünk van, abból azokat a dolgokat igyekszünk megoldani, amiket nagyon muszáj; így például fiataljaink számára a mindennapi életükhöz szükséges eszközöket.

kaptár napközi

Tervekből sincs hiány. Szeretnének egy kisbuszt, amivel szállíthatjuk a fiatalokat otthonuk és a napközi, vagy épp az uszoda és/vagy bármilyen szabadidős tevékenységre, kirándulásra; Napelemet az épületre, hogy csökkenteni tudjuk a rezsi kiadásunkat és egy olyan sínrendszert is a plafonba, mellyel könnyebb lenne a fiatalok mozgatása. 

Távlati terveink: hogy a jobb állapotban levő fiataljaink fejlesztő foglalkoztatás keretében dolgozhassanak, hiszen felnőttekről beszélünk. Meg kell tanulniuk, hogy vannak kötelességeik, azokat el kell végezni.

A támogató szolgálat létrehozásával nem csupán a szállítást oldanánk meg, hanem a fogyatékos személyek és családtagjaik saját lakóhelyükön, lakókörnyezetükben történő segítését személyre szabott, komplex feladatok és ellátások közvetítését, valamint az igénybe vevő életvitelét könnyítenénk meg lakáson kívüli közszolgáltatások elérésének segítésével, valamint önállóságának megőrzése mellett a lakáson belüli speciális segítségnyújtást is biztosítani tudnánk.

Kis hazánkban nincs opció, nincs terv

Többször, több helyről megkaptam már azt a kérdést, miért nem adom be a kislányomat egy „helyre”?

Egy helyre? Mert nincs hely, nincs olyan hely, ahol megfelelő ellátást és gondoskodást kap az állami szektorban. Mert az értelmi sérültsége mellett epilepsziás is és ez olyan szinten riszt minden ellátó rendszert, hogy az évek alatt kollégiumba sem tudtam beadni.

Nincs megfelelő ellátórendszer, ami fel van készülve az ilyen fajta betegségre, bár teszem hozzá a legtöbb sérült embernek van valamiféle egészségügyi problémája is.

Nem a Kaptár az egyetlen hely Magyarországon, amit hasonlóan érintett szülők hoztak létre gyermekeik számára, hogy biztosítani tudják nappali, majd később állandó ellátásukat. Sajnálatos módon kis hazánkban nincs opció, nincs terv a sérült emberek ellátást illetően. A rendszer nem vesz róluk tudomást és mindent a szülőkre hárít.

Hálás vagyok a sorsnak, hogy nekem megadatott részese lennem egy ilyen kezdeményezésnek, mert a Beával és Gyöngyivel együtt mi pontosan tudjuk mire van szüksége gyermekeinknek és ennek megfelelően próbáljuk létrehozni az ellátásukhoz szükséges rendszert. Felépíteni, megteremteni mindazt, amiben majd utánunk, nélkülünk is képesek lesznek élni.

Nagyon sok, nagyon hasznos felajánlást kaptunk már eddig is, amikért nagyon hálásak vagyunk, de továbbra is várunk még támogatókat. És mindenkinek köszönjük, aki ehhez bármilyen formában hozzájárul!

 

Ha te is szeretnél segíteni Andreának és kollégáinak, ITT megteheted.

Fotók: Kaptár Napközi

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely