Barion Pixel Skip to content
kiégés Bíró bence péter

Bíró Bence Péter pszichológus: Fontos fokozatosan visszatölteni „burnout bankszámlánkat”

Hatalmas, szenvedélyes lángokba borul, de hamarabb el is fogy, dermedt, hideg viasszá válik, ha két végéről égetjük a gyertyát. Valahogy ilyennek látom a kiégést is, amelynek épp az előszobájában kopogtam bőszen, amikor a Fogjunk Össze Alapítvány munkafüggőséggel kapcsolatos rendezvényén jártam. Bíró Bence Péter pszichológus, író szemfelnyitogató előadása a kiégés kivédéséről szólt, amelyhez egy „anti-burnout checklistet” is adott.

Tudtad, hogy a kiégés 2019-ben a WHO betegségeket és rendellenességeket jegyző listájára is felkerült? Az Egészségügyi Világszervezet szerint a nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz vezethet a kiégéshez, amelynek 3 fő jellemzője van:

– tartós testi-lelki kimerültségérzet,

– fokozott mentális távolságtartás a munkától (munkához kapcsolódó negatív attitűd, cinizmus),

– csökkent teljesítmény, csökkent szakmai hatékonyság.

A Fogjunk Össze az Egészségügyért Alapítvány hiánypótló szakmai fórumán két izgalmas kerekasztal-beszélgetés előzte meg Bíró Bence Péter, a letehetetlen Business Burnout Biblia című könyv szerzőjének előadását.

Az elsőn prof. dr. Hangody László, Kiss Gergely és Sebestyén Balázs, a másodikon pedig Kun Bernadette, dr. Prezenszki Zsuzsanna, Tóthné Almássy Mónika és Gazsi Zoltán beszélgetett dr. Ficzere Andreával, az alapítvány életre hívójával.

Pszichés, testi, magánéleti és üzleti tétje is van

Ahogy a szakmai fórumon is elhangzott, a kiégés az alábbi kockázatokat hozhatja a különböző életterületeink mezejére:

  • Pszichés: rumináció, avagy túlagyalás, pánikbetegség, szorongás, depresszió, függőségek, öngyilkos gondolatok, pszichoszomatikus megbetegedések, nehézlégzés.
  • Testi: fejfájás, gyengülő immunrendszer, szív- és érrendszeri zavarok, diabétesz, Alzheimer-kór, emésztési rendellenességek, alvászavarok, izom- és csontrendszeri fájdalmak.
  • Magánéleti: romló kapcsolatok, kimerültség, ingerlékenység, cinizmus, belső kétely, csökkenő önértékelés, empátia-csökkenés, szexuális zavarok, jelenlét hiánya.
  • Üzleti: növekvő hibák, csökkenő teljesítmény, csökkenő kreativitás, romló morál, koncentrációs zavarok, feledékenység, kreativitás-csökkenés, csökkenő lehetőségfelismerés, csökkenő kitartás, rossz döntéshozatal, kollégák kiégésének elősegítése, csökkenő versenyképesség, csökkenő innováció, csökkenő problémamegoldás.

Mégis miért égetjük két végéről a gyertyát?

Bíró Bence Péter szerint a kiégés a rendszerünk eredménye, tehát nehéz lenne kiragadni az egyenletből a génjeinket, a gyermekkorunkat, a személyiségünket, a szokásainkat vagy épp a körülményeinket.

Fontos feltérképezni, hogy vajon a gyermekkori szükségleteink hogyan hatottak a felnőttkori ösztönös működésünkre.

Vajon felismerem a saját kötődési stílusomat, sebeimet? Szerethető vagyok-e, ha nem a legjobb vagyok? Hogyan volt jelen a spontaneitás és a játék? Szabad volt-e játszani, vagy csak a feladatok léteztek? Voltak-e reális korlátok, határok, keretek? Át kellett-e vennem mások problémáját? Szabadon kifejezhettem-e az érzéseimet, igényeimet? Számított-e, hogy én mit akarok? Kaptam-e útmutatást? Számíthattam-e másokra, vagy nekem kellett mindent? Vajon megtapasztalhattam az autonómia és a kompetencia érzését, hogy képes vagyok akár nehéz dolgokat egyedül is megcsinálni? Bízhattam-e a saját sikeremben?

Bármekkora lángok is csapdosnak abból a bizonyos gyertyából felfelé, talán nem túlzás, hogy ezek a kérdések megkerülhetetlenek önismereti ösvényünkön sétálva.

A gyermekkori érzelmi igényeink és azok kielégülése vagy sérülése mellett természetesen a felnőttkori szokásokra, körülményekre, személyiségre is fontos ránézni, hiszen a felismerés és belátás után jöhet a készségfejlesztés, tanulás.

Vajon mi az, ami rávisz a munkára, a túlmunkára? Miért is kell folyamatosan többet teljesítenünk, vajon miért nem elégszünk meg azzal, amit elérünk? Miért nem választhatunk egy másik típusú életutat? Félünk, hogy baj lesz, ha nem dolgozunk annyit? – teszi fel a pszichológus a kérdéseket.

burnout Bíró Bence Péter

És neked mely okok ismerősek?

Bíró Bence Péter az alábbi 7 tényezőre, tettre emlékeztetett, amelyek a hatalmunkban állnak és kiégéshez vezethetnek:

  • elhanyagolni a pihentető, minőségi alvást,
  • túl sokat dolgozni,
  • ülő, mozgásszegény életmódot folytatni,
  • kihagyni a feltöltődést, relaxációt,
  • rossz étkezési szokásokat fenntartani,
  • rendszertelen és struktúra nélküli életmódot folytatni,
  • érzelmileg elzárkózni, passzívan átélni a magányt.

A gyakori okok között szerepel még, amikor nem illenek össze a szerepeink, a személyiségünk és a munkakörünk (illetve a munkahelyi kultúra), beteljesületlen elvárásaink vannak, csalódunk, hiányzik a szervezeti bizalom és az igazságosság, aránytalan a teljesítmény és a jutalmazás, eredménytelenséget élünk meg, „átragad” ránk a kollégáink stressze, tartósan túl alacsony vagy túl nagy kihívásaink vannak, értelmetlennek tűnik a munkánk, együtt éljük meg a túlhajszoltságot és a magányosságot, felborul a munka-magánélet egyensúly, elveszítjük a kontrollt és sok egyéb apróság is felgyülemlik.

Ha nem töltődünk, utolér a kiégés – Csatlós Csilla burnout szakemberrel beszélgettünk

A „burnout bankszámlán” is figyelni kell a bevétel-kiadás mérlegét

A kiégéshez vezető út sok esetben a bennünk működő „túlkövetelő szülő”, a fülünkbe duruzsoló, kritikus kisördög monológjaival van kikövezve:

miért nem csinálom még meg ezt és ezt, na meg még ezt is, ha már úgyis estig a laptop előtt ragadtam…?

Bíró Bence Péter úgy véli, hatalmas segítséget jelenthet, ha ezt a kisördögöt kiültetjük a vállunkra, elképzeljük, hogy a monológjait nem is mi mondjuk magunknak, azok egyáltalán nem isteni igazságok, hanem kívülre helyezhető, megvitatható mondatok?

Természetesen ahány oka, annyi megoldása lehet a kiégésnek…

Első körben tehát próbáljuk kiültetni a kisördögöt, naplózzunk és ismerjük meg a saját red flagjeinket, amelyeknél észrevesszük, hogy nem szabadna tovább mennünk, jobb volna időben visszakapcsolni a lángot!

A pszichológus – mivel ügyfelei között nem kevés vállalkozó, sorozatvállalkozó és CEO van – a pénzügyi világból ismert szimbólummal hozta közelebb a közönséghez gondolatmenetét.

Képzeljük el, ahogy az érzelmi bankszámlánkon meghatározott számú kredit van, ezek azonban fogynak és fogynak, és

csak akkor tudjuk elkerülni (vagy legalábbis kitolni) a kiégést, ha fokozatosan vissza tudjuk tölteni a „burnout bankszámlát”.

Fontos tehát feltenni magunknak a kérdést: mik azok, amik ezt visszatöltik? Pontosabban mi magunk mivel töltődünk fel igazán?

A lista, amivel kezünkbe vehetjük a lehetséges megoldókulcsokat

A szakember egy 5 pontból álló „anti-burnout checklistet” is összeállított, amelynek elemei lehetőséget teremtenek a csúcsteljesítmény fenntartásának támogatásához is.

  1. Munka-magánélet egyensúly megteremtése:
  • elszigetelődés felszámolása, kezdeményezés emberek felé,
  • emberi kapcsolatok ápolása, időtöltés társaságban.
  1. Aktív és passzív pihenés:
  • szabadidő hasznos eltöltése, rekreációs tevékenységek végzése,
  • megfelelő mennyiségű és minőségű, rendszeres alvás,
  • rendszeres szórakozás.
  1. Egészséges szokások kialakítása:
  • egészséges étkezési szokások kialakítása, fenntartása (vitaminok, tápanyagok, rostok, folyadékfogyasztás, junk food kerülése),
  • rendszeres testmozgás végzése,
  • szabad levegőn, természetben tartózkodás.
  1. Munkahely:
  • támogató munkahelyi légkör kialakítására való törekvés,
  • túlzott munka mennyiségének csökkentése megfelelő keretek közé,
  • rendszeres visszajelzés, építő kritika kérése.
  1. További hasznos lehetőségek:
  • napi ritmus, rendszeresség kialakítása,
  • inspiráló vízió megtalálása,
  • terápián, coachingon való részvétel.

Fotó: Szabó Benjámin.

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely