Barion Pixel Skip to content
Tűzcsiholó Egyesület, Anyácska

Tűzcsiholók: „Minden nap enni, ágyban aludni, fürdeni, már ez igazi luxus néhány gyereknek!”

Jani 14 éves volt, amikor bekerült a tiszadobi gyermekotthonba. Nem tudott írni, olvasni, igazából magyarul is alig tudott. Nem csoda, hiszen egy hírhedt cigánytelepen nevelkedett, ahol kizárólag cigányul beszéltek. Iskolába keveset járt és mégis, a sok dolgozat ellenére, amire csak egy x-et rakott, öt osztálya volt meg. Kisgyerek kora óta dolgozott, állatokat gondozott, télen fát lopott az erdőből és sok fájdalmat, elutasítottságot, bántalmazást tapasztalt meg attól a családtól, amelyből származott.

Ma már 32 éves, Kecskeméten él, 4 gyermek apukája. De eddig hosszú, hosszú út vezetett.

Nekem Tiszadobon kezdődött az életem. – mondja Jani. – Ott megtapasztaltam, hogy milyen minden nap enni, ráadásul asztalnál enni, ágyban aludni és fürdeni. Ez nekem luxus volt. De a legfontosabb, ami az intézetben történt, az egy életre meghatározó találkozó volt. Egyik nap elmentem az egyik társammal biciklizni.

Találkoztunk egy nővel, aki a társamat megpuszilta. Én már egy picit tudtam beszélni, és mondta nekem, hogy „gyere ide, neked is adok puszit!“. Megölelt és megpuszilt engem is.

Sugárzott belőle a szeretet, mindaz, amit én nem kaptam meg. Kiderült, hogy ő az intézet vezetője.

Ő mindig szeretett azokkal foglalkozni, akivel baj volt. Velem volt baj, ezért sok időt töltöttünk együtt, és nagyon jóba lettünk. Sokat segített nekem. Aztán 18 évesen rossz döntést hoztam, visszamentem anyámékhoz a cigánytelepre.

Az a nő, akiről Jani beszél, Illésné Áncsán Aranka, aki 26 évig dolgozott a tiszadobi gyermekvárosban, ebből tizenkettőt az intézmény vezetőjeként. Így lett ő több ezer állami gondozott, többek között Oláh Ibolya énekesnő Anyácskája.

Ha segítség kell

Tűzcsiholó Egyesület

2017 márciusában Jani kétségbeesetten telefonált Arankának, hogy baj van. Ő és a párja a másfél éves kisfiukkal utcára kerültek. “Anyácska” pedig azonnal lépett. A családnak albérletet keresett Kecskeméten, és munkát is sikerült szerveznie. Azóta Janiék kis lépésekben haladnak előre és tanulják mindazt, amit nekik nem tanítottak meg a szüleik.

– Már régóta láttam, hogy a gyermekvédelmi rendszernek komoly hiányosságai vannak és nem tudja megfelelően felkészíteni ezeket a gyermekeket az életkezdésre. Jellemzően nincsen olyan családi háttér, ami a biztonságot jelenthetné. Amikor maguk is családot alapítanak, általában csak magukra számíthatnak. – mondja Illésné Áncsán Aranka. 

Ezért 2020-ban megalapítottuk a Tűzcsiholó Egyesületet, amelynek célja, hogy azoknak a gyerekeknek, akiknek a szülei valaha állami gondoskodásban éltek, ne kelljen gyermekotthonban felnőni. Ennek megvalósításának érdekében a családok megerősítését tűztük ki a zászlónkra. – mutat rá Aranka.

Mentorációs tevékenységük sokrétű: van, akit munkához tudnak segíteni, van, akinek gyermeknevelési tanácsokat tudnak és van, akit “csak” meghallgatnak.

– Az egyik legfontosabb projektünk az adósságkezelő program, amit az Erste Bank önkénteseivel valósítunk meg. – mondja Anyácska. – Ez óriási előrelépési lehetőséget jelent a családoknak. De Tiszadobon és Tiszadadán működtetjük a Fecske Adományboltot, ami volt állami gondozott asszonyoknak ad munkalehetőséget és jó minőségű árut ad nehéz körülmények között élő embereknek. Nyáron pedig családi tábort szervezünk.

Jelenleg 100 család van a látókörünkben, akiknek különböző szinteken tudunk segíteni. Működésünk óta több, mint 20 gyereket sikerült megmenteni a gyermekotthoba kerüléstől.

Ahogy látszik, Janiék gyermekeinek már teljesen más életminőségük lesz. Jani azóta is ugyanazon a munkahelyen dolgozik, elvégezte a 8 osztályt és nagy álma, hogy targonca kezelői képesítést szerezzen. Ez a következő lépés.

Amikor a gyerekeimmel játszom, velük foglalkozom, néha eszembe jut, hogy de jó lett volna, ha anyám is így foglalkozott volna velem. Szeretek velük időt tölteni – mondja Jani.

Karácsonyi körút

Jani egyik kislánya a karácsonyi adománnyal.

Az egyesület következő programja a karácsonyi körút, aminek keretében 100 családot látogatnak meg Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye területén. Ajándékokat visznek a gyerekeknek, a szülőknek pedig élelmiszercsomagot és legalább egy nagy ölelést, amiből törődést érezhetnek. Ahogy az egyik asszonyka mondta egyik évben:

Olyan jó, hogy maga minden évben ránk nyitja az ajtót!

Egy élelmiszercsomag ára 15.000 Ft. Ha szeretnél odaülni egy nagy, képzeletbeli karácsonyi vacsoraasztalhoz ezekkel az emberekkel, akkor az alábbi módokon támogathatod ennek létrejöttét:

Banki átutalás:
Tűzcsiholó Egyesület
Számlaszám: 11732002-23551909
https://tuzcsiholo.eu/adomany/

Kiemelt kép, fotók: Tűzcsiholó Egyesület

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is.

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely