Barion Pixel Skip to content
Bátorságok Könyve Mészáros Piroska

Hétköznapi hősök és ismert emberek küzdelmei és döntései: ezt adja a Bátorságok Könyve

Neked mit jelent a bátorság? Van, akinek egy merész karrierváltást, másnak egy tragédia utáni továbblépést vagy a szakítást a hagyományokkal. Mészáros Piroskának, a Bátorságok Könyve online magazin egyik alapítójának életerőt és szabadságot. A könyvbe ismert és kevésbé ismert emberek válaszait és erőt adó történeteit gyűjtik össze és mutatják meg nekünk, rövid cikkekbe ágyazva.   

Ismert emberek és hétköznapi hősök mesélnek a Bátorságok Könyve oldalán saját bátor döntéseikről. Neves színész, ápolónő, HR-szakember egyaránt van köztük; egy bennük a közös: életük egy pontján bátor döntést hoztak, amely előrevitte őket. Inspiráló történeteik erőt adnak és bátorítanak, pozitív üzenetükkel egy kicsit tuningolják az önbizalmunkat, amikor nehéz helyzetben vagyunk, vagy éppen egy komoly döntés előtt állunk. Van, aki kilépett a lakáshitel szorító csapdájából és miniházat épített a családjának, más új szakmai utat talált a pandémia alatt, felgyógyult a pánikbetegségéből, vagy civil szerveződést alakított a pedagógusok motiválására.  

„Sokféle emberrel beszélgetünk, mindenkinek más „talál be”, de bízunk benne, hogy mindenki talál az oldalon valamit, ami elgondolkodtatja, inspirálja. A kis írások szándékosan rövidek, egy perc alatt elolvashatók, akár a reggeli kávé mellett, hogy egy pozitív, élénkítő érzelmi lökettel kezdhessük a napot!” – mondja Mészáros Piroska, az oldal egyik ötletgazdája. 

Bátorságok Könyve, bátorság, Mészáros Piroska
Mészáros Piroska, a Bátorságok Könyve egyik alapítója

Amikor arról kérdezem, van-e olyan történet a Bátorságok Könyvében, amely mélyen megérintette, azt válaszolja, sok ilyen van. Az azonban emlékezetes volt, ahogy Rubin Eszter író beszélt gyermeke haláláról és a továbblépésről – abban az időszakan Piroska éppen az édesapját gyászolta.    

Kollégákként indultak, barátokként tértek haza

A Bátorságok Könyvét, amely a Terminal Workhouse társulat égisze alatt fut, Gerlits Rékával együtt írják; a két színésznőt szintén egy bátor lépés tette Nemzeti Színházas öltözőtársból barátnővé: együtt végigjárták az El Camino zarándokutat. Kollégákként indultak el és barátokként tértek vissza, s bár a szakmai útjaik szétváltak, a barátság megmaradt.

Amikor pedig Réka egy nagy döntés előtt állt – hezitált, kipróbálja-e magát a szakma produkciós oldalán is -, Piroska egy hatalmas vázlatfüzetet ajándékozott neki, „Bátorságok Könyve” felirattal. Fél év telt el, de Réka még mindig nem tudta, mivel töltse meg a füzetet, így született meg – nagy közös beszélgetések és ötletelések után – a Bátorságok Könyve mai formájának ötlete. (S hogy ne hagyjuk nyitva a kérdést, eláruljuk: Réka meglépte a váltást, produkciós menedzser lett.) 

A COVID és a színházak leállása újabb lökést adott a tervhez – „a járvány alatt is ki akartuk aknázni a képességeinket, úgy, hogy az eljusson az emberekhez”, mondja Piroska -, így hát a két színésznő bedobta a kapcsolatrendszerét, izzította az ismerősök hálóját, és hamarosan elkezdtek készülni a kis cikkek. Lett arculat és logó is, lassan beletanultak, hogyan kell felépíteni egy oldalt, hogy működik a közösségi média.

A bátorság életerő

„Amikor az olvasóink elé tárjuk a beszélgetéseket, ugyanúgy kezeljük az ismert embereket, mint a hétköznapi hősöket. Ezzel azt üzenjük, hogy függetlenül attól, valaki milyen híres, mennyit keres, vagy milyen szakmában dolgozik, mindegyikünknek ugyanolyan problémákkal, döntésekkel kell megbirkóznia. Nem tudhatjuk, hogy honnan, kitől kapunk inspirációt, amikor éppen bátorításra szorulunk. A bátorság egyébként is szubjektív, mindenkinek mást jelent: határátlépést, váltást, kilépést a komfortzónából” – mondja Piroska.

Rékával hisznek benne, hogy az olyan emberi értékek, mint a bátorság és a támogatás, ma is sokaknak fontosak, ahogy a barátság és a kapcsolatok is – mert erről is szól a Bátorságok Könyve.   

„Neked mit?”, kérdezem.

„Életerőt. Egész életemben mindig próbáltam eggyel nagyobbat lépni, mint ami komfortos volt. Úgy érzem, ez az, ami előrevisz, szakmailag, emberileg, nőként egyaránt. A bátorság mindig kockázattal jár: nem tudtatod, hogy az út végén odaérsz-e, ahova tervezted. Én azonban nagyvonalúan megengedem magamnak azt, hogy bízzak benne”, mondja Piroska.

„És még szabadságot is jelent!”, teszi hozzá. „Ha nem bízhatnék abban, hogy elérem a célom, úgy érezném, hogy sarokba szorítottak… Szeretem a kihívásokat, az új dolgokat, mindig előre nézni. Én egy étterembe is ablakkal szembe ülök be, hogy kilássak előre…”, teszi hozzá mosolyogva.

Világok találkozása

A Bátorságok Könyve egyszerre művészeti- és médiafelület, és Piroskáék bíznak benne, hogy egyre több kapcsolatot találnak az üzleti szférával is. A művészeti szféra és az üzleti közeg ugyanis szerinte jól kiegészíti egymást, sőt, átjárható, a benne élők pedig tanulhatnak egymástól.

„A céges világ vállalati kultúrája és szabályrendszere stabilitást nyújthat nekünk, művészeknek is, míg ezt a gyakran túlszabályozott közeget egy kicsit kibillenti a jó irányba a varázslat, amit a művészet jelent”, véli Piroska.

A két terület találkozására jó lehetőség az az előadás, amelyet a Bátorságok Könyve története inspirált, a Mindennapi bátorságunk, melynek a Női váltó Fesztivál napján, május 13-án lesz a bemutatója a Hatszínben. Az előadás első felében Réka és Piroska saját szavaival mesélnek arról, hogy az ő életükben miként jelent meg a bátorság, később pedig érkezik egy sztárvendég, akivel élőben készítenek interjút. Ez a forma arra is lehetőséget ad, hogy a darabot „céges előadásként” is játsszák, hisz vendég a vállalati szektorból is érkezhet, így az előadás második fele a munkahelyen megélhető bátorság témáját járja körbe.

Kiemelt kép: Bátorságok könyve

Hasonló tartalmakat ITT olvashatsz. Ha tetszett a cikkünk, oszd meg másokkal, és kövess bennünket a Facebook-, valamint Instagram-oldalunkon is. 

Tetszett a cikk?

Megosztás:

Ajánlott cikkek:

2024 © NŐI VÁLTÓ - Minden jog fenntartva | Weboldal: Kardos Gergely